SANAYİ SEKTÖRÜNE ÖZEL İLAN & REKLAM SİTESİ
100 adet ürün bulundu

Cnc İşleme

Endüstriyel faaliyetlerin sorunsuz bir şekilde devam edebilmesi adına bazı makinelere ihtiyaç duyulur. Onlardan birisi de kesinlikle Cnc işleme merkezi! Birçok kişinin aklında Cnc işleme merkezi nedir sorusu bulunuyor.

Cnc işleme merkezleri, hassas parçalar üretmek için kullanılabilen bir tür 3D baskı teknolojisidir. Bu teknoloji, geleneksel üretim yöntemlerine göre bir dizi avantaj sunduğu için giderek daha popüler hale geliyor. Bunlar şunları içerir:

- Düşük çevresel etki: Cnc işleme ile düşük maliyetli baskı işlemlerinin kullanılması, daha düşük çevresel gürültü ve emisyon sağlar.

- Hassas mühendislik: Manuel işlemlere dayanan geleneksel Üretim yöntemlerinin aksine, hassas toleranslara sahip parçalar üretmek için Cnc işleme kullanılabilir.

- Artan üretkenlik: Manuel görevlere daha az zaman harcanarak, Cnc işleme imalat işçileri için artan üretkenliğe yol açabilir.

- Ölçeklenebilir üretim: Parçaları farklı makineler ve yazılımlar kullanarak basabilme özelliği, şirketler için üretimi daha hızlı ve kolay hale getiren ölçeklenebilir üretim hatlarına olanak tanır.

 

Cnc Dik İşleme Merkezi

Cnc dik işleme merkezinin birden çok kullanım alanı mevcuttur. Dört veya beş eksen uygulamaların yapılmasına rastlanır. Bunun yanı sıra, derin ve küçük delme işleminin kolaylıkla yapılabilmesi de yine Cnc dik işleme merkezi sayesinde gerçekleştirilir. Freze makineleri; üç boyutlu Cnc işlemi yaparak pürüzsüz bir yüzey yaratır. Pah kesme ve çapak alma gibi farklı işlemlerin de burada yapıldığını söylemek gerekir. Takdir edersiniz ki, elektrik ve elektronikte farklı parçaların kullanılmasına rastlanır. Söz konusu küçük parçaların Cnc kesimi de Cnc dik işleme merkezi aracılığıyla gerçekleştirilir.

Cnc İşleme Merkezi Fiyatları

Cnc işleme merkezi fiyatları çok fazla merak ediliyor. Bu noktada, fiyatlar hakkında net bilgi vermek mümkün değil! Fiyatları etkileyen farklı etmenler söz konusudur. 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde Cnc işleme merkezi fiyatları hakkında araştırma yapmak adına Google’dan yararlanılabilir. Birçoğu yurt dışında üretilen ve farklı markalara ait olan Cnc işleme merkezi ürünlerine rastlanabilir. İnternette Cnc takım tezgahları satan siteler mevcuttur. Bu tür siteler ziyaret edilerek onlardan teklif istenebilir.

Cnc İşleme Merkezi Freze Modelleri

Cnc işleme merkezi kategorisinde Cnc dik işleme merkezi, Cnc köprü tipi işleme merkezi, çift paletli Cnc dik işleme merkezi, Cnc hızlı delik delme, Cnc yatay işleme merkezi, beş eksen Cnc işleme merkezi gibi farklı seçenekler yer alır.

Cnc işleme merkezi freze modelleri farklı özelliklere sahiptir. Kişi veya kurumlar; ihtiyaçlarına uygun bir ürünü biraz araştırma yaptıktan sonra bulabilirler. Piyasada aşağıdaki tezgah çeşitlerine rastlanır:

  • Sütunlu ve konsollu tip freze tezgahları
  • İmalat ve gövde tipi freze tezgahları
  • Planya tipi freze tezgahları
  • Özel freze tezgahları

Freze Makinesi

İnsanların aklında freze makinesi ne işe yarar sorusu bulunuyor. Freze; endüstriyel talaşlı imalatta kullanılan bir makine olarak tanımlanabilir. 19.yy’ın sonlarından bu yana kullanılan bir makine oluşu ile farkını belli eder. Metal ya da metal alaşımlardan parça üreten neredeyse her işletmede freze makinesinin kullanılmasına rastlanır. Freze makinesi; teknoloji sayesinde çok daha gelişmiş bir nitelik kazanmıştır. Hatta, 2023 yılında olduğumuz şu günlerde freze makinesinin yerini onun çok daha gelişmiş versiyonu olan Cnc freze tezgahının aldığından bahsedebiliriz.

Freze makinesi; iş parçasından talaş kaldırma ve bu parçayı şekillendirme işlevine sahiptir. Kendi ekseni çevresinde dönen bir kesici takımın hareketi söz konusudur. Delme veya yüzey işleme gibi bir şekillendirmeye de rastlanabilir. Günümüzde metallerden imalat yapılan çok sayıda işletme mevcuttur. Bu işletmelerin neredeyse tamamında yer alan freze makinesi; işlerin hızlı, verimli ve istikrarlı bir şekilde yapılabilmesi adına hayati önem taşır.

Freze makinesi; sahip olduğu avantajlar ile göz doldurur. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi kesici takım hareketi ile talaş kaldırır. Hareket becerisine sahip olduğunu söylemek gerekir. Bilhassa torna tezgahında gerçekleştirilemeyen ve eksenel olmayan faturaların ya da kot farklarının sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamasıyla dikkat çeker. Freze tezgahı ile torna tezgahı arasındaki temel fark; iş parçasının dönüp dönmemesidir.

Cnc İşleme Merkezi Nasıl Kullanılır?

Cnc işleme merkezi; adından da tahmin edilebileceği üzere birtakım iş parçalarının işlenmesini mümkün kılan tezgahtır. Söz konusu tezgahta Cnc freze tezgahı gibi talaş kaldırma işleminin yapıldığını dile getirmek gerekir. Bu tezgah; her ne kadar frezeleme işlemi ile bilinse de bu işlem dışında farklı şeylerin yapıldığı da aşikardır. Bilhassa delme, delik büyütme, diş açma ve kılavuz çekme gibi işlemler de Cnc dik işleme merkezi aracılığıyla gerçekleştirilir. Hatta, diş açma işleminin yapılabilmesinden mütevellit Cnc diş işleme merkezi olarak adlandırıldığını dile getirmek gerekir.

Cnc işleme merkezi ile ilgili olarak merak edilen çok sayıda husus bulunuyor. Her şeyden önce, burada hangi işlemlerin yapıldığı fazlasıyla merak ediliyor. Bu noktada, Cnc tezgahına bağlanan iş parçası üzerindeki her işlemin yapıldığını söylemek gerekir.

Cnc dik işleme merkezi; talaşlı üretim sektörü içerisinde kendisine yer bulan frezelerin en gelişmişi olarak dikkat çeker. Bu merkezin bilgisayar teknolojisi ile bütünleştiği de aşikardır. Hatta, bizzat kendi üzerinde bulunan kendi harddiskleri üzerinden çalışması söz konusudur.

Cnc İşleme Merkezlerinin Riskleri Nelerdir?

Cnc işleme merkezlerinde birtakım risklerin var olduğunu söylemek gerekir. Bu yüzden, bu tür ortamlarda güvenlik önlemi almak şart haline gelir. Her şeyden önce, hava basıncı sürekli olarak kontrol edilmelidir. Hava basıncının ilgili değerlere uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Cıvataların da kontrol edilmesi şarttır. Bunun yanı sıra, tehlikeli gaz, toz veya sızıntı oluşturabilecek herhangi bir malzemenin var olup olmadığına bakılmalıdır. Bu tür hususlara dikkat edilmediği takdirde Cnc işleme merkezlerinde birtakım risklere rastlanabilir. İnsan sağlığı olumsuz etkilenebilir.

Cnc İşleme Merkezleri ile ilgili bazı riskler olsa da, bu teknolojiyi kullanma kararı alınırken göz önünde bulundurulması gereken bir takım potansiyel faydalar da taşırlar. Bunlar şunları içerir:

  • Daha yüksek kaliteli ürünler: Cnc işlemenin hassas mühendislik yetenekleri sayesinde, Cnc İşleme Merkezleri ile üretilen ürünler genellikle kalite ve performans açısından üreticiler tarafından belirlenen yüksek standartları karşılar veya aşar.
  • Düşük maliyetler: Çoğu durumda, 3D baskı teknolojisi, geleneksel üretim yöntemlerinden daha düşük maliyetlerle sonuçlanabilir. Bu, özellikle geleneksel yöntemler kullanılarak birkaç kat daha maliyetli olabilen prototip oluşturma ve test etme söz konusu olduğunda geçerlidir.
  • Teknolojide Yeni Sınırlar: 3D baskı için yeni teknolojiler kullanılabilir hale geldikçe, bunlar her zamankinden daha düşük maliyetle yüksek kaliteli ürünler üretmek için yeni fırsatlar sunabilir.