SANAYİ SEKTÖRÜNE ÖZEL İLAN & REKLAM SİTESİ
111 adet ürün bulundu

Enjeksiyon Makineleri

Enjeksiyon makinaları; birçok yerde plastik enjeksiyon makinası ismiyle geçer. Hatta, enjeksiyon presi olarak da adlandırılır. Adından da tahmin edilebileceği üzere plastik ürünlerin üretimi için kullanılan bir makinedir. Bu makine türü; enjeksiyon ünitesi ve kalıp/mengene ünitesi olmak üzere ikiye ayrılır.

Enjeksiyon Makineleri Modelleri

Birden çok enjeksiyon makinesi modeli mevcuttur. Kullanılan ağırlıklı enerji türüne göre makine sınıflandırması gerçekleştirilir. Bu noktada, hibrit, hidrolik ve elektrikli olmak üzere üç farklı enjeksiyon makinesi modeli olduğunu söylemek gerekir. Hidrolik enjeksiyon makinesi; çok uzun süre piyasadaki tek seçenek olarak varlığını devam ettirmiştir. Hatta, 1983 yılına kadar farklı bir enjeksiyon makinesine rastlanmamıştır. Nissei isimli marka; 1983 yılında ilk elektrikli makinesini tanıtarak sektöre farklılık getirmiştir.

Elektrikli enjeksiyon makinesi; sahip olduğu avantajlarla göz doldurur. Her şeyden önce, enerji tüketimini düşürme gibi harika bir avantaja sahiptir. Bu durum; işletme maliyetlerini otomatik olarak azaltır. Ayrıca, hidroliğin yol açabileceği sorunları da ortadan kaldıran bir makine türüdür. Elektrikli enjeksiyon makinesi; çok daha hızlı ve sessiz çalışması ile de dikkat çeker. Yüksek doğruluk sunması ile de farkını ortaya koyar. Elektrikli enjeksiyon makinesi; her ne kadar harika özellikleri ile dikkat çekse de fiyat konusunda dezavantajlıdır. Diğer enjeksiyon makinesi modellerine kıyasla daha pahalıdır.

Hibrit enjeksiyon makinesi; çok daha iyisini vaat etmek adına tasarlanmış bir makinedir. Bilhassa hidrolik ve elektrikli sistemlerin en iyi özelliklerini bünyesinde bulundurması adına tasarlandığının altını çizmek gerekir. Ayrıca, tasarımı sırasında daha düşük maliyetler hedeflenmiştir. Ancak, hibrit enjeksiyon makinesi; beklentilerin biraz gerisinde kalmıştır. Çünkü, enerji tüketimi açısından standart bir hidrolik makine ile arasında çok ciddi farklar bulunmaz.

Plastik Enjeksiyon Makinesi

Seri üretim, günümüz teknolojisinin ulaştığı noktanın en büyük faydalarından birisidir. Zamandan, enerjiden ve iş gücünden tasarruf edilmesini sağlayan bu kavram, hata oranını da en aza indirir. Plastik enjeksiyon makinesi, seri üretimin sunduğu faydaların en güzel örnekleri arasındadır. Plastik ürünlerin hızlı ve sorunsuz şekilde üretilmesini sağlayan bu makinelerin, basit bir çalışma mekanizması bulunur. Temel prensipleri yansıtan etkili çalışma mekanizmasına sahip makine seçenekleri, Sanayiden olarak sizlerle buluşturduğumuz ilanlar arasında yer alır. Seri ve pratik bir üretim sürecinin kolaylıklarından yararlanmanız için sunulmuş bu kategori içerisinde, çok farklı kullanım alanlarına uygun enjeksiyon cihazları mevcuttur. 

Plastik enjeksiyon makinesi; dikey veya yatay konumda kalıpları sıkıştırmasıyla bilinir. 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde piyasada bulunan neredeyse tüm makinelerin yatay olduğunun altını çizebiliriz. Ancak, yüksek basınç gerektiren son derece büyük ürünlerin üretimi sırasında dikey makinelerden yararlanılır. Ayrıca, bazı dikey makineler; kalıbın sabitlenmesini gerektirmez. Enjeksiyon makinesinin kalıplarını sabitlemek adına özellikle sabit vidalardan ya da kelepçelerden yardım alınır.

Plastik enjeksiyon makinesi hakkında bilinmesi gereken farklı detaylar mevcuttur. Örneğin, kalıpta ürünün olduğu kısma ürün gözü adı verilir. Ürün gözü; özellikle kalıp tasarımcıları adına hayati önem taşır. Çünkü, onlar; bu kısımdan ürünün çıkışını sıcak veya soğuk yolluk olarak seçerler.

 

Enjeksiyon Makinesi Fiyatları

Enjeksiyon makinesi fiyatları çok fazla merak ediliyor. Fiyatlar; tahmin edebileceğiniz üzere farklı kriterlere bağlı olarak değişir. Markanın kaç ton olduğu, markası ve modeli; fiyatlara doğrudan etki eder. Piyasada 2. el enjeksiyon makinaları mevcuttur. İnsanlar; sıfır makinaların fiyatları yüksek olduğu için tercihlerini ikinci el makinalardan yana yaparlar. İnternetten enjeksiyon makinesi almak mümkündür. Fakat, birçok sitede fiyatlar yazmaz. Fiyat sor seçeneği mevcuttur. Yine de plastik enjeksiyon makinesi almak isteyenler; ceplerinden ciddi bir miktarın çıkmasını göze almalıdırlar.

 

Plastik Enjeksiyon Fiyatları

Kategorimizde mevcut plastik enjeksiyon makinesi modelleri, boyutları, çalışma süreçleri, maksimum performansları gibi detayları değişiklik gösteren alternatifler şeklinde sunulur. Fiyat aralıkları, cihazların bu tip teknik özellikleri göz önünde bulundurularak belirlenir. Fiyat aralıklarının belirlenmesinde cihazın hiç kullanılmamış, az kullanılmış veya ikinci el olması da rol oynar. Satıcılarla iletişime geçtiğinizde hem enjeksiyon cihazlarının teknik özellikleri hem de kullanılma durumları hakkında detaylara ulaşabilirsiniz. Kararınızı vermeden önce piyasa araştırması yapmak ve farklı seçeneklerinizi keşfetmek isterseniz, birden fazla satıcıyla iletişime geçip bilgi alabilirsiniz. Birisine karar verdiğinizde, görüştüğünüz diğer satıcılara haber verebilir, beğendiğiniz cihazın sahibiyle alışveriş işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 

Plastik Enjeksiyon Makinesi Kullanımı

Plastik malzemeler, cihaz içerisinde akışkan bir forma dönüştürülür. Kolayca şekil alabilen bu akışkan formu, kalıplar içerisine aktarılır. Kalıplar, elde edilmek istenen plastik nesneler şeklindedir. Akışkan plastik, kalıpları tamamen doldurduktan sonra, cihaz yardımıyla yüksek basınçlar altında bırakılır. Yüksek basınç faktörü, plastiğin akışkan formundan katı formuna dönmesine ve sabitlenmesine yardımcı olur. Kalıp içerisinde sabitlenen plastik son şeklini alır ve seri üretim tamamlanmış olur.

Plastik enjeksiyon makinesi, cihaz modellerine bağlı olarak farklı işlem adımlarına ve ek özelliklere sahip olabilir. Ancak tüm makinelerin temel prensipleri ve çalışma adımları yukarıdaki şekilde özetlenebilir. Üretimini yapacağınız nesneye bağlı olarak, beklediğiniz farklı özellikler varsa, bu özellikleri sunan enjeksiyon cihazlarına ulaşabilirsiniz. Aradığınız makineye ulaştıktan sonra güvenli ve seri çalışma sürecinin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Enjeksiyon Makineleri: Kullanım Alanları

Plastik enjeksiyon makinesi son derece geniş bir kullanım alanına sahiptir. 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde plastik enjeksiyon kalıplama yönteminin üretim süreçlerinde kendisine sıklıkla yer bulduğunun altını çizebiliriz. Mutfakta, arabada, ofiste ve daha birçok yerde plastik enjeksiyon makinesinde üretilmiş çok sayıda parçaya rastlanabilir.

Enjeksiyon Makineleri Satın Alma Rehberi: Hangi Makineyi Seçmelisiniz?

Plastik enjeksiyon makinesi seçerken bazı hususlara dikkat edilmelidir. Ürüne en uygun makine tercih edilmelidir. Ne gereğinden büyük olması ne de küçük olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, enjeksiyon makinesi satın alırken aşağıdaki hususlara önem verilmelidir:

  • Kalıp kapama gücü
  • Gramaj ve baskı kapasitesi
  • Kalıp açma mesafesi
  • Enjeksiyon basıncı, hızı ve ergitme kapasitesi
  • Kolonlar arası mesafe
  • Kalıp ve plaka ölçüleri arasındaki orantı

Plastik enjeksiyon makinesi kesinlikle ucuz bir makine değildir. Bilhassa yurt dışından ithal edilen bu makine için çok ciddi para harcanır. Bu yüzden, makine seçiminde ince eleyip sık dokumak şarttır. Aksi takdirde, yapılan yatırımın tamamen boşa gideceğinin altını çizmek gerekir.

Enjeksiyon Makinelerinin Avantajları: Neden Bu Makineleri Tercih Etmelisiniz?

Plastik enjeksiyon makinesi; sahip olduğu avantajlarla her zaman bir adım öndedir. Her şeyden önce, plastik hammaddenin içerisine karbon, kireç ve cam tozu karıştırarak üretim yapmak mümkündür. Bu sayede, dayanıklılığı son derece yüksek olan ürünler üretilir. Bunun yanı sıra, plastik enjeksiyon makinesi; yüksek üretim kapasitesi ile de dikkat çeker. Bir başka deyişle, seri üretim yapabilmek adına kesinlikle en iyi seçenektir. Ayrıca, bu yöntem ile üretilen maddelerin işçilik maliyeti de oldukça düşüktür.

Plastik enjeksiyon makinesi aracılığıyla gerçekleştirilen üretim diğer seçeneklere kıyasla son derece kolaydır. Farklı çeşit ve boyutlara sahip ekonomik açıdan beklentileri karşılayacak türden ürünlerin üretilmesine rastlanır.

Enjeksiyon Makineleri Bakımı: Makinenizi Nasıl Bakımda Tutmak Gerekiyor?

Plastik enjeksiyon makinesi pahalıdır. Bu yüzden, makinenin bakımına çok önem verilmelidir. Hatta, günlük, haftalık aylık ve yıllık plan oluşturulmalıdır. Her aşamanın titizlikle kontrol edilmesi gerekir. Bakımı yapılması gereken kategoriler ve içerikler teker teker kontrol edilmelidir. Buna ek olarak, sorun giderme sisteminin kurulması şarttır. Bilhassa her arıza bakımı gerçekleştirildiğinde bakım kayıt formunun oluşturulması önemli bir husustur. Arızanın neden gerçekleştiği, sıklığı ve çözümü ile ilgili hususlar kayıt edilmelidir. Söz konusu bakım işlemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştiği takdirde üretimin devamlılığı sağlanmış olur.

Enjeksiyon Makinesi Parçaları: Yedek Parça Seçenekleri ve Nereden Satın Alınır?

Plastik enjeksiyon makinesi; kapama ünitesi, enjeksiyon ünitesi ve kalıp olmak üzere üç farklı ana parçadan oluşur. Makine ayakları, mıknatıslar, su dağıtıcıları, kalıp bağlama pabuçları gibi yedek parça seçenekleri vardır. Söz konusu yedek parçaları internetten almak mümkündür.