SANAYİ SEKTÖRÜNE ÖZEL İLAN & REKLAM SİTESİ

Müşteri Destek Merkezi

1. Üyelik

Nasıl Üye Olabilirim?

Üye Ol sayfamızdan ÜCRETSİZ üyelik oluşturabilirsiniz. Üye olmadan önce Üyelik Sözleşmesi'ni incelemenizi öneriyoruz.

Neden Üye Olmalıyım?

Ücretsizi ilan/ilanlar verebilmek, İlgilendiğiniz ürünler hakkında bilgi sahibi olmak ve farklı şirketlere ulaşmak, Dilediğiniz bir ilanla ilgili ilan sahibi ile iletişime geçmek, Seçtiğiniz kriterlerde bir ürünü zaman kaybetmeden bulabilmeniz, Üyelerimize özel ürün, hizmet ve kampanyalarımızdan faydalanmak için üye olmanız gerekir.

Üye Olurken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Üye olurken Firma unvanı ,vergi dairesi ,vergi numarası ,adınızı, soyadınızı, e-posta adresinizi, şifrenizi ve güvenlik kodunu eksiksiz doldurmalısınız. E-posta adresiniz güncel olarak kullandığınız bir e-posta adresi olmalı. Size özel tüm bilgilendirmeleri bu adresinize göndereceğimizi hatırlatmak isteriz. Şifreniz en az 8 karakterden oluşmalı, en az 1 harf ve 1 rakam içermeli.

Nasıl Kurumsal Üye Olabilirim?

Kurumsal üyemiz olmak için öncelikle Üye Ol sayfamızdaki üyelik formunun dan Kurumsal Üyeliği seçmeniz gerekmektedir. Gerekli bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Bu adımları tamamladıktan sonra üyeliğinizin doğrulanması ve mağaza açılış işlemleri için sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz.

Kurumsal Üyelik Avantajları Nelerdir?

Şirketinize ait ürünlerinizi sanayiden.com da sergilemeniz şirketinizin isminin duyulması ve kısa sürede yeni müşteriler kazanmanızı sağlayacaktır. Türkiye’nin her yerinde milyonlarca müşteriye ulaşabilirsiniz. Destek merkezimizden çağrı merkezi hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Üyelik Bilgilerimi Nasıl Değiştirebilirim?

Şifremi Nasıl Değiştirebilirim?

Şifrenizi unuttuysanız, yeni şifre oluşturabilirsiniz. Yeni şifre oluşturmak için; Giriş yap sayfamızda yer alan Şifremi Unuttum bağlantı adresine tıklayın. Açılan sayfadaki bilgi alanına, üyeliğinize ait e-posta adresini girin. Üyeliğinize kayıtlı bir cep telefonu numarası yoksa, e-posta adresinize gönderilecek “Yeni Şifre Oluşturun” e-postasında yer alan “Şifremi Değiştir” butonuna tıklayarak yeni şifre oluşturabilirsiniz.

Üyeliğinize kayıtlı bir cep telefonu numarası varsa, cep telefonunuza SMS ile göndereceğimiz onay kodu ile veya e-posta adresinize gönderilecek “Yeni Şifre Oluşturun” e-postasında yer alan “Şifremi Değiştir” butonuna tıklayarak yeni şifre oluşturabilirsiniz.

E-posta Adresimi Nasıl Değiştirebilirim?

Üyelik Bilgilerim – E-posta sayfamızda yer alan Değiştir butonuna basarak e-posta adresinizi değiştirebilirsiniz. İlanlarınız, mesajlarınız ile ilgili önemli bildirim ve bilgilendirmeleri size ulaştırabilmemiz için güncel olarak kullandığınız e-posta adresinizi yazmanızı öneririz.

Kişisel Bilgilerimi Nasıl Değiştirebilirim?

Üyelik Bilgilerim – Kişisel Bilgiler sayfamızda yer alan Düzenle butonuna basarak bazı kişisel bilgilerinizi değiştirebilirsiniz. Değiştirilmesi izne bağlı olan bilgiler için bizimle iletişime geçerek değişiklik yapabilirsiniz.

Kullanıcı Adımı Değiştirebilir miyim?

Yeni üyelik oluşturduğunuzda kullanıcı adınız otomatik olarak oluşturulur. Dilerseniz Üyelik Bilgilerim – Kişisel Bilgiler sayfamızdan sadece bir kere kullanıcı adınızı değiştirebilirsiniz. Kullanıcı adınızla ilgili bir sorun yaşıyorsanız, Destek Merkezi üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2. İlan Bilgileri

İlanımı Nasıl Yayından Kaldırırım?

İlanınızı yayından kaldırmak için aşağıda belirtilen 2 seçenekten birisini kullanabilirsiniz.

  1. Bana Özel > İlan Yönetimi > İlanlar > Yayında Olan bölümünden yayından kaldırmak istediğiniz ilana ait İşlemler menüsünden “Yayından Kaldır” seçeneğini kullanarak
  2. İlan Detay sayfasında İlan İşlemleri menüsünden “Yayından Kaldır” seçeneğini kullanarak

İlanınızı yayından kaldırdığınızda yayındaki ilanınıza bağlı dopingleriniz de yayından kaldırılacaktır. İlanınızı yeniden yayına alsanız bile dopingleriniz tekrar yayınlanmayacaktır. İlanınız ile ilgili yaşadığınız bir sorun veya sormak istedikleriniz varsa bize Destek Merkezi üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlanım Ne Zaman Yayınlanır?

İlanızın uygun görülmesi durumunda en kısa sürede onay ve red işlemleri gerçekleşmektedir. Aksi durumlarda müşteri temsilcilerimiz sizlerle iletişime geçecektir.

Daha fazla soru veya talebiniz için bizimle iletişime geçin.