SANAYİ SEKTÖRÜNE ÖZEL İLAN & REKLAM SİTESİ
 • Kategoriler Üst kategoriye dön
 • Ülke
 • İl
 • Fiyat
  -
 • Video İçerenler
 • Ürün Durumu
 • İlan Durumu
61 adet ürün bulundu

Cnc Torna Tezgahı

Türkiye ekonomisinin olmazsa olmazlarından birisi de imalat sektörüdür. İmalat sektörü ile özdeşleşmiş makinelerden birisi de torna tezgahı! Birçok kişinin aklında Cnc torna tezgahları nedir sorusu bulunur.

Cnc Torna Tezgahı Nedir?

Cnc torna tezgahının geçmişi çok eskilere dayanır. Varlığını 19.yy’dan bu yana sürdüren bir makine olarak tanımlanabilir. Geçmiş yıllara kıyasla kendisini geliştirmiştir. 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde Cnc torna tezgahının çok daha karmaşık ve otomatik olduğunu söylemek gerekir. Cnc torna tezgahları; başta Türkiye olmak üzere dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerinin endüstriyel faaliyetlerinde kendisine sıklıkla yer bulur.

Cnc; bilgisayarlı sayısal kontrol sistemleri olarak bilinir. Cnc torna tezgahı; adından da tahmin edilebileceği üzere bu sistem ile çalışır. Son derece hassas tasarım talimatları ile yönetilmeleri söz konusudur. Cnc torna tezgahları; parça veya malzemenin ana iş mili tarafından kenetlendiği ya da döndürüldüğü takım tezgahları olarak tanımlanabilir. Bunun yanı sıra, malzeme üzerinde çalışan kesici takımın monte edilip hareket ettirilmesi de söz konusudur.

Cnc torna tezgahları; imalat sektöründe kendisine sıklıkla yer bulur. Hızlı, gelişmiş ve doğru bir makine olmasıyla dikkat çeker.

Cnc Torna Tezgahı Nasıl Çalışır?

Cnc torna tezgahı nasıl çalışır sorusunun cevabı fazlasıyla merak ediliyor. İki eksen üzerinde çalışması söz konusudur. Tornalama; parçanın dönme hareketi olarak tanımlanır. Frezeleme; kesici takımın iş parçasının etrafında hareket etmesidir. Hem frezeleme hem de delme ve kılavuz çekme; taret içerisinde yer alan ayrı bir tahrik sistemi tarafından çalıştırılır. Bunun yanı sıra, bir de torna merkezleri mevcuttur. Onlar; karmaşık parçaları işleme kapasitesine sahiptir.

İkinci El Torna Tezgahı

İkinci el torna tezgahı birçok kişinin tercihidir. Bu tür makinelerin de birçok işi yapmak adına kullanılabileceklerinin altını çizmek gerekir. Bilhassa hassas yuvarlak şekiller üretmek adına ikinci el torna tezgahından yararlanılabilir. Birden çok endüstride kendisine yer bulan neredeyse her çeşit parça; ikinci el torna tezgahı sayesinde işlenebilir.

İkinci el torna tezgahı; neredeyse her sektörde kendisine yer bulur. Tıp, otomotiv, havacılık, petrol ve gaz, enerji santrali, madencilik, gemi yapımı, iş makineleri, çelik ve kağıt fabrikaları gibi alanlarda ikinci el torna tezgahından yararlanılabilir.

Cnc Torna Tezgahı Fiyatları

Cnc torna tezgahı fiyat; en çok merak edilen hususlardan birisidir. Bu noktada, Cnc torna tezgahının fiyatları yapılacak işe göre farklılık gösterir. Cnc torna tezgahı fiyatları üzerinde etkili olan birden çok husus vardır.

 • Her şeyden önce, torna tezgahının üretildiği ülke ve üreticisi fiyatlara etki eder.
 • Üretim süreci de fiyatlar üzerinde belirleyici etkiye sahiptir. Hammaddenin kalitesi önemli bir husustur. Bunun yanı sıra, üretici firmanın Ar-Ge yatırımının olup olmadığı da fiyatlara etki eder.
 • Tüm bunlara ek olarak, tezgahın boyutu, teknik özellikleri, tasarımı ve nakliye gibi hususlar da Cnc torna tezgahı fiyatları üzerinde etkilidir.

  Cnc Torna Tezgahı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  İnsanlar; sıfır veya 2.el Cnc torna tezgahı alırken birtakım hususlara dikkat etmelidirler. Bu hususlardan şu şekilde bahsedilebilir:

 • Her şeyden önce, imalatı gerçekleştirilecek olan proje veya ürün karara bağlanmalıdır. Takdir edersiniz ki, imalat sürecinde büyük paralar konuşur. Bu noktada, binlerce dolarlık bir yatırım söz konusu ise üretilecek ürünün ne olduğu ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
 • Cnc torna tezgahı ile ilgili önemli detaylar mevcuttur. Bilhassa istenilen parçaları yapmak adına ihtiyaç duyulan hassasiyetin ne olacağına karar verilmelidir.
 • İmalat sektöründe işlerin hızlı ve sorunsuz bir şekilde bitirilmesi önemlidir. Cnc torna tezgahının işleri hızlı bir şekilde tamamlamaya müsait olup olmadığına bakılmalıdır.
 • İşin bir de maliyet kısmı bulunuyor. Cnc torna tezgahı; farklı özelliklere sahip olabilir. Daha fazla hassasiyete sahip olan ve maliyeti de uygun bir Cnc torna tezgahı; işlerini daha yavaş bir şekilde gerçekleştirebilir. Bu noktada, Cnc torna tezgahı kullanacak olan kişinin bu tür bir makinenin kendisi için uygun olup olmadığına karar vermesi şarttır.
 • Cnc torna tezgahı satın almayı düşünenlerin piyasaya hakim olmaları şarttır. Üretim sürecini anlamaları son derece önemli bir husustur. Bunun yanı sıra, makinenin tam maliyetinin ne olduğu da muhakkak bilinmelidir. Birçok kişi; Cnc torna tezgahı almaya niyetlendiğinde ilk olarak ikinci el ürünleri tercih eder. Ancak, ikinci el torna tezgahı alınsa dahi yedek parça fiyatları araştırılmalıdır.
 • Cnc torna tezgahının nereden alındığı da son derece önemli bir husus! Takdir edersiniz ki, Cnc torna tezgahı satan farklı yerler bulunuyor. Ancak, her birisinin benzer kalitede ürüne sahip olmadığının altını çizmek gerekir. Bu noktada, makinenin satın alınacağı kurumun kültürü dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Ürün kalitesi ile adından söz ettiren, rekabet ortamından güçlü bir şekilde çıkmayı başarabilen, müşteri memnuniyetini sağlayan ve birçok kişinin tercihi olmayı başaran bir markadan Cnc torna tezgahı satın alınmalıdır.
 • Birçok kişi; torna tezgahını tam olarak nasıl kullanacağını bilemez. Hatta, gereğinden daha zor bir makineyi satın alanların sayısı bir hayli fazladır. Bu noktada, Cnc torna tezgahı almadan evvel söz konusu makinenin programlanabildiğinden emin olunmalıdır. Bir başka deyişle, makineyi kullanacak olan kişi veya kişiler; bu makineyi çalıştırabilecek bir program biliyor muyum sorusuna evet cevabını vermelidirler.

Cnc torna tezgahı satın almadan evvel makinenin kısımları da muhakkak öğrenilmelidir. Cnc torna tezgahı; kayıt ve kızaklar, fener mili ve gezer punta, taret ve kontrol paneli kısımlarına sahiptir. İnternette farklı sitelerde bu makinenin satışı gerçekleştirilir. Bu makineyi satın alanlar; makinenin nasıl kullanılacağını öğrenmek adına Youtube’da konuyla ilgili videoları izleyerek bilgi sahibi olabilirler.

 

Cnc Torna Tezgahları Nasıl Kullanılır?

3 eksenli veya 4 eksenli bir CncLathe kullanmak için önce eksenleri düz bir çizgi (veya T) oluşturacak şekilde bağlamanız gerekir. Ardından, ağaç işleme malzemesini delmeye başlamak için taşıyıcıdaki matkap ucunu kullanın. Yanlışlıkla aşırı delmediğinizden veya makinenize zarar vermediğinizden emin olun! Tüm deliklerinizi açtıktan sonra, uygun bir vida kullanarak (veya gerekirse hızlı bir ameliyatla) parçaları birbirine sabitleyin ve parmaklarınızı veya ayarlanabilir bir anahtar kullanarak sıkın. Daha sonra, her seferinde doğru ve düzgün bir şekilde kesilmesi için parçayı hareket ettirmek için taşıyıcıyı kullanabilirsiniz. Bitişik delikler arasında ne kadar boşluk kaldığını ayarlamanız gerekirse, bunu taşıyıcıdaki vidalardan birini değiştirerek veya matkap presi veya dekupaj testeresi bıçağı gibi başka bir alet kullanarak parçanın kendisini hareket ettirerek yapabilirsiniz.