SANAYİ SEKTÖRÜNE ÖZEL İLAN & REKLAM SİTESİ

Duvardaki Dübel Deliği Nasıl Kapatılır? 1.01.0001

Duvardaki Dübel Deliği Nasıl Kapatılır?

Duvarda bir dübel deliği nasıl açılır: Bu eğitim videosu, duvarda bir dübel deliğinin nasıl açılacağını gösterir.

Giriş: Başlarken, duvarda bir dübel deliği olması harika bir fikirdir. Kapı kolu veya kollarınız gibi bir şeyi tamir etmek istediğinizde yardımcı olabilir. Dübelleme, duvara bir dübel delme işlemidir. Bunu, yatak odanız veya mutfağınız gibi evinizin bir bölümü için de yapabilirsiniz. Duvarda bir dübel deliği açtığınızda, dübelin geçebilmesi (ve aynı zamanda güvenli) için deliğin yeterince büyük olduğundan emin olmanız gerekir. Bu video eğitiminde, elektrikli matkap ve biraz ağaç vidası kullanarak duvarda dübel deliği açmayı gösteriyoruz. Ayrıca, süreci kolaylaştırmak için bazı araçları nasıl kullanacağınızı da gösteriyoruz.

Duvarda Dübel Deliği Nasıl Açılır.

Duvarda bir dübel deliği açmak için çekiç, matkap ve şerit metre gibi bazı malzemelere ihtiyacınız olacak. Dübel deliğini delmeye başlamak için, dübelin ortasını çıkarmak için çekiç kullanın. Ardından, her bir dübelin çevresinde küçük delikler açmak için matkabı kullanın. Her deliğin tornavidanızı alacak kadar büyük olduğundan emin olun. Son olarak, dübel deliğinizin boyutunu belirlemek için mezurayı kullanın ve matkap sayfanızda siyah bir Sharpie ile işaretleyin.

Doğru Şekilde Nasıl Yapılır?

Dübelleri delerken aşağıdaki basit adımları takip etmek önemlidir:

1) Gerekli derinliğe ulaşana kadar ahşabın her iki tarafına eşit şekilde delin (2. adıma bakın).

2) Her deliğin tamamen geçmesini sağlamak için bir terazi veya bıçak kullanın (3. adıma bakın).

3) Çalışmanıza dikkat ettiğinizden emin olun - Dübel Deliğinizin bir tarafı diğerinden kısalırsa, daha sonra tamir etmekte zorlanabilirsiniz!

Duvarda Dübel Deliği Nasıl Açılır.

Duvarda bir dübel deliği açmanın ilk adımı, deliğin yerini belirlemektir. Matkap ucunuzun boyuta göre kalibre edildiğinden ve delmek üzere olduğunuz deliğin doğru çapta olduğundan emin olmanız gerekir. Bunu yapmak için dübelinizin boyutlarını (inç olarak) bulun ve delik boyutunu belirlemek için bu boyutları kullanın.

Örneğin, 3” dübeliniz varsa, delik boyutunuz olarak 3” kullanırsınız ve projeyi tamamlamak için 1” dübelin gerekli olacağına karar verirsiniz.

Delik boyutunu belirledikten sonra, dübelinizin ne kadar geniş hareket etmesini istediğinizi belirlemek önemlidir. Çoğu zaman, dübelleri bir ahşap çerçeveye veya alçıpan yüzeyine delerken, 8 inçlik bir Dübel Çubuğu fazlasıyla yeterli olacaktır. Bununla birlikte, bir sıva veya beton yüzeye delinirken, daha yüksek mukavemeti nedeniyle 12 inçlik bir Dübel Çubuğu daha etkili olabilir.

8 inçlik bir dübel çubuğu kullanıyorsanız, bunun duvara 30 derecelik (veya daha az) bir açıyla yerleştirildiğinden emin olun. Aksi takdirde daha sonra dübel çubuğunu duvardan çıkarmaya çalışırken sorun yaşayabilirsiniz.

Delik Boyutunun Belirlenmesi:

Kullanılan dübel çubuğunun her bir çapı için ne kadar büyük bir delik açmanız gerektiğini belirlemek için, inç sayısını 2'ye bölün (yani 4” x 2 = 16") ve bu sonuçları birbiriyle çarpın; bu size uygun olanı verecektir. Kullanılan dübel çubuğunun her özel çapı için Delik Boyutu:

DOWELER Delik Boyutu (İnç) Çapı

1 4" 16"

2 6" 24"

3 8" 30"

4 10" 36"

5 12" 42"

6 14" 48"

7 16" 54"

8 18" 60"

9 20" 64"

10 22" 68"

11 24" 72"

12 26" 78"

13 28" 82"

14 30" 86"

15 32" 90"

16 34" 94"

 Duvarda Başarılı Delikler İçin İpuçları.

Pek çok kişi, dübelleri delerken yanlışlıkla çok büyük bir matkap ucu kullanır. Doğru boyutta bir matkap ucu kullandığınızda, duvarı kolaylıkla ve mülkünüze zarar vermeden delebileceksiniz.

 Düz bir çizgide delin.

Duvarda delik açarken daima düz bir yukarı ve aşağı hareket kullanın. Bu, tüm delinmiş deliklerin doğru şekilde sıralanmasını sağlayacak ve diğer nesnelere veya duvarın parçalarına takılmalarını önleyecektir.

Deliği Açık Tutmak için Dübel Askısını Kullanın.

Bir dübel askınız yoksa, çoğu hırdavatçıdan veya çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz. Dübel askısını yeni açtığınız deliğin üstüne yerleştirin ve delik tamamlanana kadar pense veya başka bir tutamak ile yerinde tutun.

sonuç

Duvarda bir dübel deliği açarken, doğru boyutta matkap ucu kullanmak, düz bir çizgide delmek ve deliği açık tutmak için Dübel Askı kullanmak önemlidir. Ek olarak, matkabınızı kontrol etmek ve uygun delikler açmak zor olabileceğinden delme işlemi sırasında dikkatli olun. Kurulumunuz sırasında matkabınız veya Delik Boyutu ile ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız, profesyonel bir kurulum görevlisine danışın.