SANAYİ SEKTÖRÜNE ÖZEL İLAN & REKLAM SİTESİ

Evde Dinamometre Nasıl Yapılır? 1.01.0001

Evde Dinamometre Nasıl Yapılır?

Evde Sadece 5 Dolara Dinamometre Nasıl Yapılır?

Giriş: Dinamometreler, işletmenizin nasıl çalıştığını öğrenmenin harika bir yoludur. Büyüme, gelişme ve başarıyı ölçmek için de kullanılabilirler. Ve sadece birkaç malzemeyle evde sadece 5 dolara kendi dinamometrenizi yapabilirsiniz. Dinamometrenizi kurmak ve kullanmak zor değil ve işletmeniz hakkında her zamankinden daha fazla şey öğrenmenize kesinlikle yardımcı olacak. Peki ne bekliyorsun? Bu makaleyi okuyarak ve yönergeleri izleyerek bugün başlayın!

Bölüm girişi.

Bir dinamometre yapmak, kuvveti ve hareketi ölçmenin kolay ve düşük maliyetli bir yoludur. Muhtemelen elinizde bulunan malzemeleri kullanarak evde kendi dinamometrenizi sadece 5 $ karşılığında yapabilirsiniz. Dinamometrenizi yapmak için, iki parça tahta (veya plastik) kesin, bir ucunda bir delik açın ve diğer ucunu matkaba vidalayın. Ardından, ahşabın veya plastiğin üzerine birkaç parça kağıt veya plastik katlayın. Eşit kapsama sağlamak için vidaların yönünü birkaç katta bir değiştirin. Dinamometrenizi test ederken ne kadar kuvvet uygulandığına dair iyi bir fikir edinene kadar her katmana bazı ağırlıklar (bir kaya, kuruş veya ölçmek istediğiniz yükseklik ve basınç değişikliklerini yapacak başka bir şey) ekleyin.

Dinamometre Nasıl Yapılır.

Dinamometre, fiziksel bir nesnenin kuvvetini ölçmek için kullanılabilen bir araçtır. En yaygın dinamometre türleri, iki nesne arasındaki kuvveti ölçmek için yay kullananlardır. Diğer dinamometre türleri, kuvveti ölçmek için vida kullananları ve kuvveti ölçmek için ağırlıkları veya diğer malzemeleri kullananları içerir.

Bir dinamometre yapmak için aşağıdakileri içeren bazı malzemelere ihtiyacınız olacak:

-Makas

- Çeyrek büyüklüğünde bir tahta blok

-Bir seviye veya işaretlenmemiş bir mezura

-Açık bir kitap veya dergi

-Bir veya daha fazla yay

-Yün eldivenler

-Yumurta (isteğe bağlı)

1. Ahşap bloğun bir ucunu kesin ve fazla malzeme varsa çıkarın. Bir ucu çalışma yüzeyinize bakacak ve diğer ucu sizden uzağa bakacak şekilde yerleştirin. Dinamometre kutusunun altındaki metal banda ulaşana kadar ahşabın üst katmanını kesmek için makas kullanın. Metal bandın her iki tarafını da kesmediğinizden emin olun! Bu, Dinamometre kutunuzu yapım sırasında sabit tutmanıza yardımcı olacaktır (2. adımda yeniden takacaksınız). 2. Şimdi başka bir tahta parçası alın ve önceki gibi bir ucunu kesin ama bu sefer kutunun altındaki metal bandı kesmeyin. 3. Dinamometrenizi, başı çalışma yüzeyinize bakacak şekilde çevirin ve her bir yayın bir ucuna, birbirlerine sıkıca oturana kadar vidalayın (birbirlerine geçtiklerinde bir "çıt" sesi duyacaksınız). 4. Bir yumurta alın ve hala teline bağlıyken bir yayın üzerine yerleştirin (böylece yerine yapışmış olur). 5. Gözlerinizi kapatın ve her bir yay birleştiğinde bir "çıt" sesi duyana kadar her iki yumurtanın her iki ucuna eşitlenmiş basınç uygulamaya çalışırken sandalyenizde veya masanızda ileri geri sallayın - şimdi mümkün olmalıdır. her iki yumurtayı da sorunsuzca kaldırın!

Dinamometre Nasıl Kullanılır.

Dinamometrenizi yapmak için önce bir metal parçasına ve bir Mıknatısa ihtiyacınız var. Test materyalini yazdırmak için bir e-okuyucuya veya başka bir elektronik okuyucuya da ihtiyacınız olacak. Mıknatısın, tozu tutabilmesi için metalin üzerine yerleştirilmesi gerekir. Ardından, kağıt kasetini dinamometreye yerleştirin ve yüksek bir ses duyana kadar üzerine bastırın.

Ardından, test materyalini yazdırmak için e-okuyucuyu veya başka bir elektronik okuyucuyu kullanın. Test materyali şöyle görünmelidir:

Test malzemesi, dinamometredeki test odalarından birine yerleştirilmelidir. Hazne, üzerine bastığınızda yüksek bir ses çıkarması için tozla doldurulmalıdır.

Tüm test malzemelerini yaptıktan sonra, bunları dinamometredeki test odalarından birine koyun ve yüksek bir ses duyana kadar üzerlerine bastırın.

Her bölmeden gelen ses size Dinamometrenizin ne kadar doğru olduğu hakkında bir fikir verecektir. Her şey doğru geliyorsa, Dinamometreniz doğrudur. Herhangi bir hata varsa, bir dahaki sefere test etmeden önce bazı şeyleri düzeltmeniz gerekir!

Dinamometre Nasıl Kullanılır.

Bir dinamometre yapmanın ilk adımı, gerekli malzemeleri elde etmektir. Bir Dinamometreye, bir elektrik hücresine ve biraz tele ihtiyacınız olacak. Dinamometrenizi yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yardımcı olacaktır:

1. Kabloyu yaklaşık 24 inç uzunluğunda kısa parçalar halinde kesin.

2. Her tel parçasının bir ucunu elektrik hücresine (beyaz kısım) ve diğer ucunu toprağa (siyah kısım) bağlayın.

3. Dinamometreyi içine yerleştirebilmek için dinamometrenin bir tarafında küçük bir delik açın.

4. Güç kablosunu bilgisayarınıza takın ve başlamasını bekleyin (bunu eski bir bilgisayarda yaparsanız bilgisayarınızı kapatmanız gerekebilir).

5. Dinamometreyi bir ışığın önüne yerleştirin ve salınımını izleyin (yukarı ve aşağı hareket etmelidir).

6. Dinamometrenin çalışmasından memnun olduğunuzda, plastik yuvasından çıkarın ve bir keskin kalem veya bıçakla iki daire kesin (isterseniz pense de kullanabilirsiniz). Bu daireler, deneyimiz için ölçek çubukları olarak kullanılacaktır!

7. Artık Dinamometremiz olduğuna göre, tek yapmamız gereken bazı testler yapmak!

sonuç

Dinamometre yapmak eğlenceli ve ödüllendirici bir proje olabilir. Bu basit adımları izleyerek doğru ve kullanışlı bir dinamometre yapabilirsiniz. Ayrıca dinamometreyi doğru kullanarak doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Sonuç olarak, bir dinamometre yapmak, mühendislikte yeni olasılıkları keşfetmenize yardımcı olabilecek keyifli bir aktivitedir.