SANAYİ SEKTÖRÜNE ÖZEL İLAN & REKLAM SİTESİ

İlaçlama Makinesi Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Edilmelidir? 1.01.0001

İlaçlama Makinesi Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlaçlama Motoru

İlaçları bitkinin üzerine yayan makineler ilaçlama motoru olarak isimlendirilir. Tarımsal gıdaların insanlara daha sağlıklı şekilde ulaştırılmasına aracılık eden bu makineler özellikle çiftçiler açısından kolaylık sağlar. Günümüzde hijyen amaçlı da sıklıkla tercih edilen ilaçlama motoru dezenfektan ya da evdeki sineklerin giderilmesi için de kullanılabilir. Özellikle püskürtmeli olan modeller diğer türlere göre daha fazla talep edilir.

 

Kullanıldıkları güç kaynaklarına göre çeşitlere ayrılan ilaçlama makineleri traktörle kullanılan, elle kullanılan ve hava araçlarıyla kullanılan şeklinde sınıflandırılır. Bu kullanım şekillerinde sıvı ve katı ilaç dağıtanlar, sisleyiciler, atomizörler, pülverizatörler olmak üzere farklı ilaçlar vardır. Bunlar arasından seçim yaparken ilaçlama ile ilgili temel bilgilere hakim olmakta fayda vardır.

 İlaçlama Makinesi Nasıl Kullanılır?

İlaçlama motoru kullanmadan önce depo kısmının kullanılmak istenen kimyasal madde ya da katkısız saf su ile dolu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Motor kısmı depo boşken çalıştırılmamalıdır. Kullanım sırasında gaz kolu minimum seviyede olmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Eğer motor deneme amaçlı kullanılacaksa kol hafifçe birkaç kere çekilebilir. Tam aksine yüksek güçte çalıştırılacaksa önce kontrol valfi kolu çevrilmeli ve yüksek basınç, böcek öldürücü, bitki öldürücü gibi seçeneklerden birine ayarlanmalıdır. Motoru kullanmaya başlamadan önce kullanım koşullarına göz atılmalıdır. Cihaz sırta iyice yerleştirilmeli ve gaz kolu kısmı en yüksek duruma getirilmelidir. Eğer büyük arazilerde kullanılacaksa traktör üzerinden de püskürtme yapılabilir.

İlaçlama Motoru Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kullanım amacına uygun olarak seçilen ilaçlama makinesi her zaman daha verimli olacaktır. Seçilen motor büyük arazilerde kullanılabilir olmalıdır. Traktör ya da benzer araçlarda kullanılabilen, onlarla çekilebilen motorlar genellikle daha fazla tercih edilir. Tarla ilaçlamak için alınan makinelerin ilaçları bitkilere eş basınçlar ile iletmesine dikkat edilmelidir.

Amaca uygun ve ekonomik fiyatlı ilaçlama motoru satın almak için online mağaza tercih edilebilir. Hem sıfır olarak hem de ikinci el satın alınabilecek bu makineler çok çeşitlilik gösterir. İlaçlama tipi olan büyük makineler de mevcuttur. Bunların kapasitesi biraz daha fazla olduğundan fiyatlarda farklılık görülebilir. Alternatif olarak ilaçlama pompası türlerine de göz atılabilir.