SANAYİ SEKTÖRÜNE ÖZEL İLAN & REKLAM SİTESİ

Jeneratör Nasıl Elektrik Üretir ? 1.01.0001

Jeneratör Nasıl Elektrik Üretir ?

Jeneratörler Nasıl Çalışır: Genel Bakış

Giriş: jeneratörler, herhangi bir UX projesinin kritik bir bileşenidir. Tasarımınızın etkinliği hakkında geri bildirim oluşturmanın yanı sıra kullanıcı akışları ve yüzeyleri oluşturmanıza yardımcı olurlar. Jeneratörler farklı şekil ve boyutlarda gelir, bu nedenle projeniz için doğru olanı seçtiğinizden emin olun.

Bölüm girişi.

Jeneratör nedir?

Jeneratör, elektrik üretmenize yardımcı olan bir cihazdır. Jeneratörler farklı şekil ve boyutlarda gelir, ancak hepsi aynı şekilde çalışır: elektrik üreten türbinleri döndürmek için elektrik kullanırlar.

 Jeneratör Nasıl Çalışır?

Bu makaledeki jeneratörler, türbini sarmaya yardımcı olan dişlileri döndürmek için bir motor kullanarak çalışır. Bu, türbin üzerindeki kanatları döndürür ve bu da güç üretir. Ne kadar çok türbin çalışırsa, o kadar fazla güç üretebilirler.

Farklı Jeneratör Tipleri Nelerdir?

Üç ana jeneratör tipi vardır: AC jeneratörler, DC jeneratörler ve yakıtla çalışan jeneratörler.

AC jeneratörler, elektrik üretmek için alternatif akım (AC) kullanır. Genellikle DC jeneratörlerinden daha küçük ve daha ucuzdurlar ve genellikle küçük kasabalarda ve kırsal alanlarda ev ısıtma veya elektrik ihtiyaçları için kullanılırlar.

DC jeneratörler elektrik üretmek için doğru akım (DC) kullanır. AC jeneratörlerinden daha pahalıdırlar ancak fabrikalar veya evler gibi çok fazla güç gereksinimi olan daha büyük projeler için kullanılabilirler.

Yakıtla çalışan jeneratörler, elektrik üretmek için birincil yakıt kaynağı olarak doğal gazı kullanır. Bu jeneratörler, ne kadar enerji üretebileceklerine ve gaz türbininin ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak çok büyük veya küçük olabilir.

Elektrik Üretmenin Faydaları Nelerdir.

Elektrik, kömür, petrol veya gaz gibi doğal kaynakların enerjisinden üretilir. En yaygın iki elektrik türü doğru akım (DC) ve alternatif akımdır (AC).

Doğru akım (DC) elektriği, ışıklara ve cihazlara güç sağlamak için kullanılırken, alternatif akım (AC) elektriği fabrikalarda, işyerlerinde ve diğer büyük ölçekli faaliyetlerde kullanılır. AC, fanları ve bilgisayarları çalıştırmak için de kullanılabilir.

Eviniz veya işiniz için farklı avantajlar sağlayan birkaç farklı Jeneratör Tipi vardır:

GAZ JENERATÖRÜ: Bir gaz jeneratörü, evinizi veya ofisinizi ısıtmak veya soğutmak için kullanabileceğiniz elektrik üretir. Elektrik kablolarına erişiminiz yoksa ve herhangi bir yakıt kullanmadan elektrik üretmek istiyorsanız bu harika bir seçenektir.

RÜZGAR JENERATÖRÜ: Bir rüzgar jeneratörü, evinizi veya ofisinizi rüzgar enerjisi ile çalıştırmak için kullanabileceğiniz elektrik üretir. Bu tür bir jeneratör, çok az güneş ışığı veya rüzgar alan alanlarda iyi çalışacağından, şiddetli rüzgar alan alanlar için idealdir.

DOSTU JENERATÖR: Dost canlısı bir jeneratör, eviniz veya ofisiniz için bir eklenti olarak ayrıca satılır. Bu jeneratörler, dış dünyadan herhangi bir bağlantı kullanmadan doğrudan kullanabileceğiniz elektrik üretirler. Evlerini birbirine kablolamak için zaman harcamak istemeyen küçük haneler için mükemmeldirler.

Farklı Elektrik Türleri:

En yaygın iki elektrik türü doğru akım (DC) ve alternatif akımdır (AC). Bununla birlikte, altı başka elektrik türü de vardır: doğru Akımlı Alternatif Akım (DC-A), Dirençli Doğru Akım (DCWR), cebri hava ısıtmalı AC, hidroelektrik güç, termal güneş enerjisi ve nükleer elektrik gücü.

 Elektrik Nasıl Üretilir.

Elektrik üretmek için bir jeneratör, bir türbini döndürmek için güneşten veya başka bir kaynaktan gelen enerjiyi kullanır. Türbin, bir elektrik jeneratörünü döndürmek için bir elektrik motorunu çalıştıran bir dönme kuvveti oluşturur. Jeneratör ayrıca ışık, ısı veya güç üretmek için de kullanılabilir.

Jeneratörleri kullanırken şu basit ipuçlarını uyguladığınızdan emin olun:

3.1. Jeneratörü Güç Çıkışına Bağlayın

3.2. Bölgeniz İçin Doğru Voltajı ve Frekansı Kullanın

3.3. Jeneratörü çalıştırmadan önce gereksiz tüm ışıkları kapatın

4. Jeneratörü Çalıştırmaya Yeterli Elektrik Alın

5. Jeneratörü Güvenle Kullanın

Bölüm 3. Jeneratörün Kullanımı.

4. Jeneratörü Çalıştırmaya Yeterli Elektrik Alın

Jeneratörü çalıştırmadan önce, çalıştırmak için yeterli elektriğinizin olduğundan emin olun. Elektrik faturanıza bakın ve geçen ay ne kadar elektrik kullandığınızı görün. Aylık ortalamanızdan daha azını kullandıysanız, jeneratörün fişini prize takın ve elektriğin tekrar gelmesi için birkaç dakika bekleyin. Aylık ortalamanızdan daha fazlasını kullandıysanız, gereksiz tüm ışıkları kapatın ve jeneratörü yeniden elektrik prizine takın.

5. Jeneratörü Güvenle Kullanın

©2011 Wolters Kluwer Health Incorporated'ın bu ipuçlarını kullanarak bunu yapmaya yetkili değilseniz, jeneratörlerin hiçbirine dokunmadığınızdan veya çalıştırmadığınızdan emin olun.

SONUÇ

Elektrik üretmek istiyorsanız, işiniz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilecek çeşitli farklı jeneratörler mevcuttur. Farklı elektrik türlerini ve nasıl üretildiğini anlayarak ihtiyaçlarınız için doğru jeneratörü seçebilirsiniz. Biraz bilgi ile işletmeniz için güç üretmeye başlayabilir ve artan satışlar ve azalan enerji maliyetleri açısından harika sonuçlar görebilirsiniz.