GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE
  • Kategoriler Üst kategoriye dön
  • Ülke
  • İl
  • Fiyat
    -
  • Video İçerenler
  • Ürün Durumu
  • İlan Durumu
3 adet ürün bulundu

Oto Lift

Tanım olarak bakıldığında lift insan gücü ile kaldırılması mümkün olmayan ağır eşyaların kaldırılması için gerekli alettir. Özel çalışma prensiplerine sahip olacak şekilde tasarlanan bu aletlerden biri olan oto lift otomotiv sektörü açısından önemli bir yere sahiptir. Araç kaldırma liftleri araçların dikey şekilde yükseltilip yukarı kaldırılmasını sağlar. Bu gibi durumlarda insan gücü işlevsel olmadığı için oto lifte gerek duyulur. Bu aletler için hidrolik lift sistemleri en avantajlı kaldırma sistemleri olarak ifade edilir. İletme ve kaldırma araçları grubunda yer alan bu aletler özellikle oto servisleri ve tamirhaneleri tarafından kullanılır. Genellikle iki ya da dört kolonlu olacak şekilde tasarlanan bu parçalar otomobiller ile hafif ya d orta ağır sınıf ticari araçların bakımı için kullanılır. Böylece iş üretkenliği daha da artar.

 

Araç Kaldırma Lifti

Tamir ve bakıma ihtiyaç duyan araçların alt kısımlarında gerekli kontrollerin yapılmasını sağlayan araç kaldırma liftleri aracın ergonomik olarak yukarı kaldırılmasına yardımcı olur. Bu işlem ile araçlarda fren düzeneklerine bakılır, susturucu değiştirilir ve gerekli diğer tüm kontroller yapılabilir. Taşınan yükün ağır olmasından dolayı bu araçların kullanımı da risk içerir. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre oto liftlerin kontrolü yılda en az bir kere yapılmak zorundadır. Bu standartlara göre beklenmedik bir kaza meydana geldiğinde işverenlerin bu durumla ilgili sorumluluğu vardır. Sorun yaşanmaması adına denetimler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilir. Gerekli muayene ve testlerin ardından düzenlenen rapor oto liftin kullanılmasında bir sakınca olmadığını ve güvenli bir şekilde çalıştığını gösterir.

 

Oto Lift Kullanımı

Basit çalışma prensibine sahip olan oto lift kullanımı için platform yüzeyinde kaymayı önleyecek sistem tercih edilmiştir. Kullanım sırasında istenen performansın alınabilmesi için kullanıcıların yük platformunun yapısın tamamen anlaması gerekir. Özellikle yük miktarı konusunda dikkatli olunmalı, aşırı yükleme hatasından kaçınılmalıdır. Kapasitenin üzerinde yükleme yapmak işlemlerin verimini düşürecek, risk olasılığını artıracaktır. Eğer sistemde herhangi bir arıza varsa bu göz ardı edilmemeli ve sorun kısa süre içerisinde giderilmelidir. Bu nedenle düzenli olarak kontrol edilmelidir.